Hodnocení výzkumu a vývoje

Směřování výzkumné činnosti na FAI

Směřování publikační činnosti na FAI nejen v kontextu Metodiky 17+

Problematika směřování publikační činnosti na FAI s ohledem na aktuálně dostupné průběžné výsledky hodnocení výzkumných organizací dle Metodiky 17+ a také s ohledem na další činnosti FAI je pravidelně prezentována na setkání akademických a vědeckých pracovníků FAI. V rámci setkání jsou prezentovány aktuální výsledky UTB resp. FAI v Modulu 1 a Modulu 2. Diskutována je také otázka hodnocení časopiseckých výstupů v jednotlivých FORDech a dle umístění v kvartilech. Jsou prezentovány také postupy a náměty pro vyhledání vhodného časopisu k publikaci.

Prezentace ze setkání jsou k dispozici ke stažení zde:

Vyhledání vhodného časopisu k publikaci

Prezentace ke stažení

• prezentace nástrojů a postupů pro vyhledání vhodného časopisu pro publikaci odborného článku
    • prezentace zahrnuje popis nástrojů pro hledání časopisu s vhodným zaměřením dle tematické shody s předmětem mého výzkumu (dle klíčových slov, názvu článku, abstraktu
    • prezentace zahrnuje popis nástrojů pro hledání časopisu podle kvalitativních parametrů časopisu (bibliometrie)

Seznamy časopisů sloučených do FORDů

Knihovnou UTB byly sestaveny seznamy časopisů rozdělené do kvartilů podle FORDů (sloučené WOS kategorie), zatím zpracováno 13 fordovských kategorií. Seznam ke stažení.

Problematika predátorských časopisů

Prezentace o predátorských časopisech – prezentace pana ředitele Knihovny UTB pana Fabiána

Doporučení v souvislosti s publikacemi v časopisech:

• ignorovat emailové výzvy k publikaci v časopisech (většinou jde o neseriózní časopisy, které nejsou indexovány v databázích SCOPUS, WoS)
  • prověřit indexaci časopisu v databázi SCOPUS, WoS (sledovat také roky zahrnutí do databáze – zda jsou stále indexovány)
  • orientovat se na časopisy renomovaných vydavatelů (např. Springer, Elsevier, …)
  • pokusit se vybírat časopisy z kvartilu Q1, popřípadě Q2.
  • ignorovat časopisy s podezřele krátkou dobou oponentního procesu, s neúplnými informacemi o ediční (redakční) radě atd.
  • orientovat se na publikace v časopisech s recenzemi od kolegů
  • pokusit se publikovat v časopisech, které jsou indexovány v informaticky orientovaných oborech (FORDECH)