Studenti FAI uspěli se svými pracemi na soutěži STOČ 2023 v Ostravě
26. května 2023Dne 26. dubna 2023 proběhl již 27.ročník mezinárodní soutěže „Studentské tvůrčí a odborné činnosti – STOČ“, kterého se zúčastnili i studenti bakalářských a magisterských studijních programů z Fakulty aplikované informatiky.
Soutěž byla, po několikaleté pauze způsobené pandemií koronaviru Covid-19, organizována fyzicky v prostorách Fakulty strojní, VŠB-TU Ostrava. Studenti měli tak možnost, po osobním setkání ve Zlíně v minulém roce, se setkat osobně s kolegy z jiných škol i na půdě VŠB-TU Ostrava. Na základě zkušeností z minulých ročníků byla otevřena nejenom studentům technicky orientovaných vysokých škol, ale také studentům středních škol. Vedle tradičních odborných sekcí pro studenty vysokých škol byla zorganizována také sekce pro studenty středních škol, kteří se zajímají o nejnovější poznatky z oblasti kybernetiky, automatizace, elektroniky, programování a aplikované informatiky.
Soutěž se těšila také podpoře firem a společností z regionu. Díky této podpoře si studenti odnesli spoustu informací o možnostech pracovního uplatnění, ale především ocenění studenti získali finanční odměnu a věcné ceny. Představitelé firem ABB, NXP Semiconductors, CID International, Pantek, Microsys, Porsche zasedli také do odborných hodnotících panelů v jednotlivých sekcích a následně osobně předali vítězům ceny.
Členové odborných panelů z řad akademické obce a komerční sféry ocenili velmi dobrou úroveň soutěže a její nezpochybnitelný význam pro všechny účastníky. Významně pak hodnotili vysokou kvalitu příspěvků nejenom v sekcích vysokoškolských studentů, ale především studentů ze středních škol. Tato kvalita předčila očekávání odborné poroty a organizátorů.
Do soutěže bylo přihlášeno 40 prací studentů z vysokých škol a 10 prací studentů středních škol. Své zástupce vyslala Fakulta aplikované informatiky UTB ve Zlíně, Fakulta chemicko-inženýrská VŠCHT v Praze, AGH University of Science and Technology Krakow a samozřejmě pořádající Fakulta strojní VŠB TU Ostrava. Studenti vysokých škol zápolili v pěti odborných sekcích, konkrétně se jednalo o sekce: Aplikace systémů řízení, Informační systémy, Mechatronika a aplikace PLC, Aplikace měřicích a diagnostických systémů, Aplikace pro 3D modelování a zpracování obrazu a dat.
Fakulta aplikované informatiky nominovala do soutěže 20 prací, které si v konkurenci vedly velmi dobře. Studenti z FAI obsadili hned 8 medailových pozic z 15 možných. Ve dvou z pěti vysokoškolských sekcích obsadily práce z FAI dokonce příčku nejvyšší. Nejlépe si vedli studenti z FAI v sekci „Informační technologie“, kde získali všechny ceny. Z vítězství se radoval Dominik Vanduch, který prezentoval práci s názvem „Digitalizace a automatizace sběru dat pomocí iOS aplikace a Vision frameworku“. Druhé místo obsadil Michal Hudák, který představil práci na téma „Systém na tvorbu her pro nevidomé“. Pomyslnou bronzovou medaili si pak odvezla Kristýna Tomanová, která se ve své práci věnovala doporučením pro vývoj udržitelných webových aplikací. Na nejvyšší stupínek v sekci „Aplikace měřicích a diagnostických systémů“ vystoupal Miroslav Dolejš, který upoutal odbornou komisi s prací na téma „Návrh signalizačního zařízení pro osoby se sluchovým postižením“. Na třetím místě se pak v této sekci umístila dvojice studentů Vojtěch Mach a Tomáš Olejník, která představila aplikaci včasného varování před výskytem meteorologického jevu tornáda. Z druhého místa se radoval student FAI v sekci „Mechatronika a aplikace PLC“. Odbornou porotu zaujala práce Karla Kratochvíla na téma „Řízení modelu svařovací cely PLC automatem“. Dvě třetí místa pak obsadili studenti z FAI v sekci „Teorie a aplikace systémů řízení“ a sekci „Aplikace pro 3D modelování a zpracování obrazu a dat“. Konkrétně se o to zasloužil Milan Hrstka s prací „Srovnání metod nastavení parametrů PID regulátoru pro systémy se zpožděním“ a Jan Zdražil s prací na téma „Detekce malwaru běžícího pod operačním systémem Android s využitím metod strojového učení“.
Celkem 6 cen si odnesli studenti pořadatelské fakulty, Fakulty strojní VŠB TU Ostrava, která nominovala do soutěže 17 prací. Jednu cenu pak získal zástupce Fakulty chemicko-inženýrské VŠCHT v Praze.
Z ohlasů soutěžících, hodnotitelů a zástupců sponzorů ihned po skončení soutěže lze odhadovat, že stanovené cíle této soutěže byly plnohodnotně naplněny. Cílem studentských soutěží tohoto typu je totiž vedle srovnání úrovně prací studentů z různých univerzit a středních škol, také vytvoření nových kontaktů a společná diskuse studentů se svými kolegy, učiteli, zástupci akademické obce nebo zástupci z průmyslové praxe. Pro studenty středních škol je to pak velmi dobrá možnost seznámit se s prostředím technicky orientované fakulty vysoké školy a usnadnit jim tak rozhodování při výběru typu vysoké školy.
Budeme doufat, že příští ročník soutěže STOČ, který se uskuteční koncem dubna 2024 na půdě FAI UTB ve Zlíně bude stejně úspěšný jako ten právě ukončený.