Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci
Zpět
STOČ 2025

Studenti FAI ovládli stupně vítězů na soutěži STOČ 2025 v Ostravě

Dne 23. dubna 2025 proběhl již 29.ročník mezinárodní soutěže „Studentské tvůrčí a odborné činnosti – STOČ“, kterého se zúčastnili i studenti bakalářských a magisterských studijních programů z Fakulty aplikované informatiky.

Tentokrát tuto soutěž hostila Fakulta strojní, VŠB-TU Ostrava. Soutěž byla, tak jako v několika předešlých ročnících, otevřena nejenom studentům technicky orientovaných vysokých škol, ale také studentům středních škol. Vedle tradičních odborných sekcí pro studenty vysokých škol byla zorganizována také sekce pro studenty středních škol, kteří se zajímají o nejnovější poznatky z oblasti kybernetiky, automatizace, elektroniky, programování a aplikované informatiky.

Soutěž se těšila také podpoře firem a společností z regionu. Díky této podpoře si studenti odnesli spoustu informací o možnostech pracovního uplatnění, ale především ocenění studenti získali finanční odměnu a věcné ceny. Představitelé firem ABB, NXP, Pantek, Elvac, Oltis Group, Ingeteam a SVMtech zasedli také do odborných hodnotících panelů v jednotlivých sekcích a následně osobně předali vítězům ceny.

Členové odborných panelů z řad akademické obce a komerční sféry ocenili velmi dobrou úroveň soutěže a její nezpochybnitelný význam pro všechny účastníky. Významně pak hodnotili vysokou kvalitu příspěvků nejenom v sekcích vysokoškolských studentů, ale také studentů ze středních škol. Tato kvalita předčila očekávání odborné poroty a organizátorů.

Do soutěže bylo přihlášeno 47 prací studentů z vysokých škol a 3 práce studentů středních škol. Své zástupce vyslala Fakulta aplikované informatiky UTB ve Zlíně, Vysoká škola polytechnická Jihlava, Slovenská technická univerzita v Bratislavě, a samozřejmě pořádající Fakulta strojní VŠB TU Ostrava. Studenti vysokých škol zápolili v pěti odborných sekcích, konkrétně se jednalo o sekce: Aplikace systémů řízení, Informační systémy, Mechatronika a aplikace PLC a SCADA/HMI řízení, Aplikace měřicích a diagnostických systémů, 3D modelování, edukativní a bezpečnostní aplikace. Navíc byla vytvořena samostatná sekce pro zahraniční studenty.

Fakulta aplikované informatiky nominovala do soutěže 24 prací, které si v konkurenci vedly velmi dobře. Studenti z FAI ovládli stupně vítězů a obsadili hned 11 medailových pozic z 16 možných. Sekci S2 – „Informační technologie“ a sekci S3 – „Mechatronika a aplikace PLC a SCADA/HMI řízení“ dokonce naši studenti zcela opanovali a odnesli si všechny ceny. V dalších dvou sekcích, konkrétně v sekci S1 – „Aplikace systémů řízení“ a v sekci S5 – „3D modelování, edukativní a bezpečnostní aplikace“ se práce z FAI umístili na nejvyšším stupínku. Celkový úspěch pak dokresluje ocenění nejlepší práce i v sekci zahraničních studentů. Pouze v sekci S4 – „Aplikace měřicích a diagnostických systémů“ zůstala práce z FAI těsně pod nejvyšším stupněm a získala cenu za druhé místo.

Konkrétně si ceny za nejlepší práce odneslo celkem 11 studentů z FAI. Z vítězství v sekci S1 se radoval Pavel Krůček, který prezentoval práci s názvem „Programovatelné fotografické osvětlení“. V sekci S2 vystoupal nejvýše Filip Jadrníček se svým příspěvkem na téma „Progresivní webová aplikace pro monitoring strojů“. Druhé místo obsadil Jan Machynka, který představil práci na téma „Vizualizace mechanismů pozornosti ve Vision Transformerech“. Pomyslnou bronzovou medaili si pak odvezl Martin Machala, který ve své práci představil modulární simulátor buněčných automatů. Sekci S3 opanoval Vojtěch Birgus, který upoutal odbornou komisi svým kolaborativním robotem jako oponentem ve hře Air Hockey. Cena za druhé místo připadla Lukáši Omelkovi s prací na téma „Implementace robotického 3D tisku v módním průmyslu“. Na třetím místě se pak v této sekci umístil Martin Horák, který demonstroval autonomní robotické vozidlo řízené pomocí ROS. V sekci S4 se radoval student z FAI z druhého místa. Odbornou porotu zaujala práce Patrika Juráně na téma „Měření kvality a přítomnosti nebezpečných látek v ovzduší pomocí mikropočítače“. První a třetí místo pak obsadili studenti z FAI v sekci S5.  Nejhodnotnější cenu za první místo získala Adéla Vlčková za práci s názvem „Měření absorpce rázové energie u modifikovaných kevlarových tkanin“. Třetí místo si pak zasloužil Martin Mahdal, který prezentoval návrh systému chytré ledničky s funkcemi pro evidenci produktů a návrh receptů. Student z FAI dominoval také sekci zahraničních studentů. Ocenění za nejlepší práci si odnesl Antonín Vychodil, který názorně prezentoval návrh řídicího systému robotické ruky.

Zbývajících 5 cen si odnesli studenti pořadatelské fakulty, Fakulty strojní VŠB TU Ostrava, která nominovala do soutěže 18 prací.

Z ohlasů soutěžících, hodnotitelů a zástupců sponzorů ihned po skončení soutěže lze odhadovat, že stanovené cíle této soutěže byly plnohodnotně naplněny. Cílem studentských soutěží tohoto typu je totiž vedle srovnání úrovně prací studentů z různých univerzit a středních škol, také vytvoření nových kontaktů a společná diskuse studentů se svými kolegy, učiteli, zástupci akademické obce nebo zástupci z průmyslové praxe. Pro studenty středních škol je to pak velmi dobrá možnost seznámit se s prostředím technicky orientované fakulty vysoké školy a usnadnit jim tak rozhodování při výběru typu vysoké školy.

Budeme doufat, že v pořadí již 30. ročník soutěže STOČ, který se uskuteční koncem dubna 2026 na půdě FAI UTB ve Zlíně, bude stejně úspěšný jako ten právě ukončený.

Fakulty a součásti

Zavřít