Ocenění prof. Kolomazník

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně a Firma Devro oslavují 60 let úspěšné spolupráce

Zlín, 13. září 2023 – Dne 13. září 2023 se na půdě Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně konala výjimečná událost, která přinesla osvědčení dlouhodobého partnerství mezi univerzitním výzkumným týmem a globálním lídrem v oblasti výroby jedlých i nejedlých střev pro masný průmysl, firmou Devro. Tato vzácná spolupráce, která trvá již 60 let, byla slavnostně oceněna a připomíná nám, že vědecký pokrok a inovace mohou posunout hranice možného.

Zástupci firmy Devro, která letos slaví 90. výročí svého založení, navštívili Univerzitu Tomáše Bati, aby oficiálně poděkovali prof. Karlu Kolomazníkovi a jeho výzkumnému týmu z Fakulty aplikované informatiky za jejich dlouhodobé přínosy v oblasti vývoje a aplikací ve výrobě. Spolupráce mezi těmito dvěma subjekty vedla ke zlepšením a inovacím, které mají významný dopad na průmyslovou výrobu.

Jedním z význačných úspěchů této spolupráce bylo vyvinutí pomocných látek přírodního původu, které se ukázaly být klíčovými pro firmu Devro. Tyto látky, vyvíjené ve spolupráci s výzkumným oddělením Devro, byly poprvé zavedeny do velkokapacitní výroby v roce 2017. Od té doby bylo s jejich pomocí vyrobeno téměř 5 miliard metrů kolagenních střev. Tato inovace umožnila společnosti Devro udržet si konkurenceschopnost na trzích Evropské unie.

Výzkumný tým Fakulty aplikované informatiky se podílel na celém procesu, od počátečního laboratorního vývoje až po aplikaci v provozních podmínkách a komplexní řešení navazující problematiky. V roce 2023 pokračuje tato úspěšná spolupráce v projektu zaměřeném na zvýšení efektivity řízení výrobních operací.

“Spolupráce mezi univerzitním výzkumným týmem a firmou Devro je vzorem dlouhodobého a plodného partnerství,” řekl prof. Karel Kolomazník. “Jsme hrdi na to, co jsme společně dosáhli, a věříme, že naše budoucí projekty budou pokračovat v inovacích, které přinesou prospěch nejen naší instituci, ale i celému průmyslu.”

Zástupci firmy Devro vyjádřili upřímnou úctu k vykonané práci odborníků z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a pevně věří a podporují budoucnost spolupráce. „Je pro nás veliká čest pracovat s odborníky z Univerzity Tomáše Bati a doufáme, že i v budoucnosti přijmou naše malé i na první pohled neřešitelné záhady vyplývající z běžného chodu potravinářské firmy“, uvedla Miloslava Gembická, vedoucí projektu vývoje pomocných látek. „Jsme pyšní na výsledky společné práce a věříme, že naše partnerství v dalších projektech přinese významné objevy, a to nejen nám.

Společnost Devro a Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně se tímto slavnostně těší na budoucnost a na další úspěchy, které tato silná spolupráce přinese.