Cross Exkurze

Exkurze do firmy CROSS

Díky vstřícnosti vedení firmy a se zaměřením na aktuální rozvoj technologií, proběhla v úterý 2. dubna 2019 exkurze do výrobního podniku CROSS, s.r.o. se sídlem ve Zlíně – Loukách, http://www.cross.cz/.

Exkurze do firmy CROSS byla organizována již po jedenácté. Jako každoročně se jí zúčastnili studenti čtvrtých a pátých ročníků v oborech Ústavu počítačových a komunikační systémů (ÚPKS) a Ústavu Informatiky a umělé inteligence (ÚIUI).

Díky erudovanému průvodci, kterým byl vedoucí vývoje firmy ing. Jan Görig, jsme měli příležitost vidět výrobky pro automatické parkovací systémy, systémy pro meteorologické stanice s dálkovým přenosem dat používané v dopravě, počítače pro řízení křižovatek, zařízení pro zjišťování teploty, při níž vzniká námraza i nově zaváděnou výrobu optických systémů automatického vážení automobilů při jízdě. Tyto systémy jsou doplňovány průmyslovými kamerami a komunikačními systémy pro dálkové přenosy dat. Návštěva byla praktickou ukázkou náročnosti a názorným předvedením aplikací embedded počítačových systémů. Navržené komunikační systémy pro přenosy dat jsou plánované pro autonomní řízení automobilů s využitím mobilních sítí 5G.

Exkurze byla zároveň pro některé studenty seznámením s jejich možným budoucím zaměstnavatelem. Náročnost aplikací mne a jistě i ty, kterým byla návštěva určena především: studenty a studentky, vedla k závěru, že úspěšně absolvované Státní závěrečné zkoušky nejsou datem „kdy se konečně nebudeme muset pořád učit“, naopak, jsou začátkem rozvoje odbornosti pro celoživotní povolání, ke kterému jsme se rozhodli.