Robogames

Na FAI proběhl další ročník Robogames

Další ročník populární celostátní soutěže robotů Robogames se uskutečnil ve středu 1. února 2023 na Fakultě aplikované informatiky (FAI) zlínské Univerzity Tomáše Bati (UTB).

Letos se uskutečnil už popáté! Do letošního ročníku se přihlásilo více než sto týmů, které se utkali ve třech disciplínách – Robosumo (10×10, 20×20, 25×25), Sledování čáry a Robot uklízeč v kategoriích žáci (do 16 let) a studenti (nad 16 let).

Cílem akce je zvýšit zájem o robotiku a programování. Robotické kroužky jsou čím dál oblíbenější na mnoha základních a středních škol, které robotiku již také postupně zařazují do osnov předmětu informatiky. Soutěžící si na místo konání přinesli vlastního robota, kterého většinou sestavili ve svých kroužcích. Musí ho naprogramovat a na soutěž dokonale připravit tak, aby obstál v konkurenci dalších robotů. Proto soutěži předchází důkladná příprava jednotlivých družstev. Nic se nesmí ponechat náhodě a robot musí fungovat přesně tak, jak ho studenti naprogramují.

V soutěžích předčili konkurenci Václav Kolář v Robosumo 10×10 mezi žáky a tým Pernica mezi studenty, Jindřich Karola a Jakub Gazdoš z týmu SSPHZ1 v kategorii Uklízeč v1 studenti a Jakub Hanáček s Vojtěchem Nejezchlebou z týmu Veseláci CZŠ ve stejné kategorii mezi žáky. Tým Veseláci CZŠ prožil velmi úspěšný den, neboť získal prvenství i v kategoriích Robosumo 25×25 žáci a Uklízeč v2 žáci. V kategorii Uklízeč v2 studenti dominoval tým MaJa v obsazení Jakub Sádecký, Martin Trčka. V Robosumo 25×25 studenti byli úspěšní Jakub Mareček a Martin Hanáček z týmu 698G. Klasické Robosumo ovládl tým Naděje humanitních oborů a mladší ka-tegorii Ondřej Nevěřil z AZYG. Kategorii Sledování čáry LEGO vyhrál Martin Havlíček a mezi žáky se výhru podělili Jáchym Čech, Matouš Opravil. Kategorie Sledování čáry MCU patřila Lukáši Havlíčkovi za žáky a Radku Číhalovi za studenty.

Vůbec poprvé se soutěž Robogames uskutečnila na FAI UTB v roce 2017, v letech 2020 a 2021 se kvůli covidové pandemii soutěž nekonala. Oblíbenost soutěže potvrdila účast, která byla letos nejvyšší. Na akci dorazilo 128 soutěžících. Soutěž je velmi oblíbená také u partnerských firem, které soutěžící podporují nejrůznějšími cenami. Letošní ročník podpořily společnosti Škoda, AWL, NXP, blogic, ZF a Kyndryl.